Odkaz Jaroslava Skály
Jaroslav Skála (25. května 1916 Plzeň – 26. listopadu.
2007 Praha) byl český lékař, specialista na léčení alkoholismu a jiných
závislostí a zakladatel první záchytné stanice.
Kromě alkohologie , která byla jeho povoláním, se zabýval i
psychoterapií. Od roku 1953 pracoval v psychoterapeutické sekci
Psychiatrické společnosti. Od roku 1968 založil 20 výcvikových
komunit. Do roku 1994 stál v čele Společnosti pro psychoterapii a
rodinnou terapii, kterou spoluzakládal a vedl do roku 1994.
Rozhodující význam pro směr jeho kariéry byla konference v Bruselu, kde navázal kontakty s americkou skupinou Anonymních Alkoholiků a výsledkem bylo zahájení léčby disulfiramem (antabusem). Myšlenky Anonymních alkoholiků inspirovaly Skálu k založení KLUSu – Klubu lidí usilujících o střízlivost. K němu došlo 5. února 1948. Sdružoval pacienty a absolventy odvykací léčby. Slibně se rozvíjející kontakty s AA přerušil Vítězný únor 1948. Další kontakty nebyly žádoucí z důvodů spirituálních prvků v programu 12 bodů AA, které byly v rozporu s oficiální ideologií.
Dne 10. září 1948 zahájilo činnost protialkoholní oddělení v budově vedle kostela sv. Apolináře v Praze. To vedl Dr. Skála až do svého odchodu do důchodu v roce 1982. Během svého působení vypracoval komplexní léčebný program závislostí.
V roce 1951 inicioval založení záchytné stanice – prvního zařízení svého druhu v Československu. Zabýval se i výzkumem, prevencí a léčbou závislostí na psychoaktivních látkách. Založil a v letech 1956–1981 vedl Sekci pro otázky alkoholismu a jiných toxikomanií, v roce 1993 se stal spoluzakladatelem Společnosti pro návykové nemoci v rámci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. V roce 1991 stál u zrodu Pražské vysoké školy psychosociálních studií (PVŠPS), která se tak stala v historii naší země první soukromou vysokou školou, kde byl také rektorem.
Dr. Skála byl autorem více než 140 odborných publikací. Za své celoživotní dílo byl v roce 2002 vyznamenán medailí Za zásluhy II. stupně. Jeho odkaz žije ve všech pokračovatelích a příznivcích jeho metod které se často stávaly námětem pro filmy, televizní inscenace a pořady.
Kromě jiného vzpomínáme na doktora Skálu vždy s každým končícím rokem při Skálově běhu.